Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Answer:
merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Explanation:
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
The cost of each sale transaction ensures that the merchandise inventory account under a perpetual inventory system reflects the updated cost of merchandise available for sale.
Answer:
Lower.
Explanation:
The capitalization rate is mainly used in real estate and is a measure of the rate of return on a property, based on the net operating income it is expected to generate.
Johnson in appraising two parcels of property, leased one to the government for use as a post office while the other parcel of property, is leased to a private owner for use as a hardware store. Having the knowledge that the parcels have recently started long-term leases. The capitalization rate of the post office property used by the government as compared to the capitalization rate of the hardware store property used by the private owner will be lower.
The capitalization rate of the post office property would be lower because, real-estate investors will not expect much returns on the investment as it's a less risky investment. The post office is less likely than a hardware store to run out of business or go bankrupt by virtue of being a governmental agency or public company.
Hence, the hardware store will need a higher capitalization rate in comparison with post office property.