Answer:
Dr. Office Supplies Expense $900
Cr. Office supplies $900
Explanation:
At the end of the period office supplies account requires an adjusting entry of the office supplies used during the period. It can be calculated as follow
Ending balance of Office supplies = Beginning balance of Office supplies + Purchases during the period - office supplies expense during the period
$1,200 = $1,100 + $1,000 - office supplies expense during the period
$1,200 = $2,100 - office supplies expense during the period
Office supplies expense during the period = $2,100 - $1,200
Office supplies expense during the period = $900
Journal Entry will be debited to office supplies expense account and credit to office supplies inventory account, which will increase the expenses and decrease the inventory.
Answer / Explanation:
To properly answer this question, we will first define some key terms which includes:
Surplus: This can be refereed to as an amount exceeding a particular requirement after it has been met.
Demand: This can be refereed to as the quantity of goods and serves a consumer or an individual is willing and pay for per time.
Now that we understand the basic concept above, we now refer back to the narrative of the question to try and answer t hem.
(a) With Provider A, the cost of an extra minute is $0. With Provider B, the cost of an extra minute is $1.
(b) With Provider A, my friend will purchase 150 minutes [= 150 – (50)(0)]. With Provider B, my friend would purchase 100 minutes [= 150 – (50)(1)].
(c) With Provider A, she would pay $120. With Provider B, he would pay $100.
(d) The figure below shows the friend’s demand. With Provider A, she buys 150 minutes and her consumer surplus is equal to (1/2)(3)(150) – 120 = 105. With Provider B, her consumer surplus is equal to (1/2)(2)(100) = 100
(e) I would recommend Provider A because she receives greater consumer surplus when buying from that provider.
Answer:
total payoff = $50000
Explanation:
solution
The payment is indicated on a specific node in a circular format.
This is the sum of the results and their possibilities.
we get here now total payoff node is
total payoff = 0.5 × $100,000 + 0.5 × 0
total payoff = $50000
and given the number, it shows that the right decision is the cancer lab. This is because it has the highest price with expected 60000
Answer:
The depreciation cost of the bus per unit is $ 1.4 which is purchased on January 1, 2019.
Explanation:
The depreciation cost per unit is computed as:
Depreciable asset = Cost - Salvage Value
= $205,860 - $7,900
= $197,960
Depreciation per unit = Depreciable asset /Useful life expected value
= $197,960 / 141,400
= $1.4
Therefore, the per unit cost is $1.4