Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24
Answer:
Egoism
Explanation:
Jack reason follows the philosophy of egoism where he is always trying to act for his own benefits (commission). Jack acts humbly, and pay attention to his customers because it is in his best interests to make them like him, the cloth(es) and buy his clothing item(s). Jack is actually after his self interest.
I think the answer is a but I am not for sure
Answer:
group polarization
Explanation:
Group polarization: In social psychology, the term "group polarization" is described as the propensity for a specific group to make a few decisions that are considered as more extreme as compared to the initial inclination of the group's members. However, group polarization occurs either in the direction of conservativeness or riskiness.
In the question above, the given statement represents group polarization.