Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Answer:
Chocolates R' Us, Inc.
Family hostility cannot be used as an argument to void the family attribution rules.
Lucy is still legally married to Desi. What the husband, Desi, therefore, owes, she owes equally despite their separation and her intention to reduce her ownership in their joint company.
Explanation:
Family Attribution Rules: Section 318 of the Internal Revenue Code says an individual shall be considered as owning the stock owned, directly or indirectly, by or for his spouse and his children, grandchildren, and parents, including legally adopted children.
Answer: Have them work on their own and only meet with the rest of the team when absolutely necessary.
Explanation:
From the question, we are informed that Sara and Juan, are having difficulty cooperating with one another even though their individual assignments are highly related.
To improve their cooperation, the best thing to do is to have them work on their own and only meet with the rest of the team when absolutely necessary.
Answer:
The variable expense is 36% of monthly expense i.e $2,016.
Explanation:
Data provided in the question:
Monthly income of Mr. Jones = $5,600
Fixed expenses = $2,912
Net income = 12% of monthly income = 0.12 × $5,600 = $672
Now,
Variable expense = Monthly income - Fixed expenses - Net income
= $5,600 - $2,912 - $672
= $2,016
Percent of variable expense = 
Hence, the variable expense is 36% of monthly expense i.e $2,016.