Answer:
The company’s profit margin for the current year ended December 31 (rounded to the nearest decimal point) is 20%
Explanation:
Use the following formula to calculate the Profit Margin
Profit Margin = 
Where
Net Income = $20,000
Net Sales = $100,000
Placing values in the formula
Profit Margin = 
Profit Margin = 0.2 x 100
Profit Margin = 20%
Answer: 31155.5
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Money won = $1,000,000
Installments made yearly = $50,000
Interest rate = 5%
The yearly deposits made by Svetalana will be: = 500000-x
The future Value of the yearly deposits made by Svetalana will be:
= (50000-x) × (1/(1.05) + (1/(1.05)^2 .....(1/(1+0.05)^20))
= (500000-x) × 33.066
We should recall that the interest from the question is equated to x. This will be:
33.066 × (50000-x) × 0.05 =x
1.6533(50000 - x) = x
82665 - 1.6533x = x
2.6533x = 82665
x = 82665/2.6533
x = 31155.5
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
Answer:
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Explanation:
According to the given data we have the folloiwng:
reported sales during the year= $226,500
credit sales=$185,000
Libby has experienced bad debt losses of 7% of credit sales in prior periods
Therefore, in order to calculate the estimated amount of Bad Debt Expense for the year we would have to make the following calculation:
estimated amount of Bad Debt Expense=credit sales×bad debt losses percentage of credit sales in prior periods.
Hence, estimated amount of Bad Debt Expense= $185,000× 7%
estimated amount of Bad Debt Expense= $12,950
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Answer:
A. All of these 3 other possible answers that are listed here are true reasons.
Explanation:
If we are to use wage the rate of change in wages or inflation, as a proxy for inflation in the economy, when there is unemployment, the number of persons searching for work is significantly greater than the number of jobs available for the people who are unemployed. What we mean is, the supply of labor is greater than the demand for it.
With the availability of many workers, there's little need for employers to "bid" for the services of employees by paying them good wages.