Answer:
a. $10,311
b. $0
c. $9,546.95
Explanation:
a. Deferred tax asset account:
= Deferred tax asset 2019 + Deferred tax asset 2020
Deferred tax asset 2019 = Bad debt for book purposes * tax rate
= 196,400 * 21%
= $41,244
Deferred tax asset 2020 = Bad debt for tax purposes * tax rate
= 147,300 * 21%
= -$30,933
Deferred tax account balance = 41,244 + (- 30,933)
= $10,311
b. Deferred tax liability account = $0
From the given details there are no tax liabilities.
c. Cost to Mini;
= Deferred tax asset * Present value factor
= 10,311 * 0.9259
= $9,546.95
Answer:
Adhocracy Culture
Explanation:
An adhocracy culture is based on energy and creativity. Employees are encouraged to take risks, and leaders are seen as innovators or entrepreneurs. The organization is held together by experimentation, with an emphasis on individual ingenuity and freedom. The core values are based on change and agility.
Answer:
When the minimum price is 582,500, the forth parcel WILL not be sold because the willingness to pay is LESS and no one will purchase it from the seller for atleast the minimum price.
Explanation:
Bob 620,000
Sean 750,000
Yvette 660,000
The people that will buy one of the three beachfront parcels are Bob, Sean and Yvette because they are the ones willing and has the ability to purchase the beachfront parcel of land available for sale in Asilomar.
Cho, Eric and Gianny may as well have the desire to own the beachfront land in Asilomar, but they do not have the ability to pay the selling price.
Therefore when the minimum price is 582,500, the forth parcel WILL not be sold because the willingness to pay is LESS and no one will purchase it from the seller for atleast the minimum price.
A) Accounting profits dont take implicit costs into account, only "real" or quantifiable costs.
Thus the present value of a 120,000 lease at 5% for three years with explicit costs of $40,000 maintenance is:
PV = [ FV/(1+r)^n ] - (Explicit Cost)
PV = 120000/(1.05^3) - (40000*3)
B) same thing but add implicit costs ...
PV = 120000/(1.05^3) - (40000*3) - (55000*3)
Answer:
Option D
Explanation:
In simple words, Quality assurance, described by ISO 9000 as element of quality control focusing on ensuring trust that performance standards will be met," is a method of preventing errors and failures in manufacturing goods and avoiding issues when supplying products or services to consumers.
Thus, from the above we can conclude that the correct answer is D.