answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
2 years ago
9

Suppose a piece of plant equipment that PepsiCo put into service on January 1, 2014 at a total cost of $300,000 with an expected

useful life of 5 years and a salvage value of $60,000 is sold on June 30, 2018 for $60,000. The accumulated depreciation is $216,000.What would the journal entry look like to record this sale?
Business
1 answer:
LenaWriter [7]2 years ago
8 0

Answer:

Preparation of how the journal entry will look like to record the sale

Dr Cash $60,000

Dr Accumulated Depreciation $216,000

Dr Gain/Loss on Disposal of Assets $24,000

Cr Property, Plant & Equipment $300,000

Explanation:

Since we assumed that a piece of plant equipment was put into service on January 1, 2014 at a cost of $300,000 with a salvage value of $60,000 which is been sold out on June 30, 2018 for $60,000 in which the accumulated depreciation was $216,000 this means we have to record the transaction by Debiting Cash with $60,000 ,Debiting Accumulated Depreciation with $216,000 and Debiting Gain/Loss on Disposal of Assets with $24,000 while we Credit Property, Plant & Equipment with $300,000

Calculation of Gain/Loss on Disposal of Assets

Using this formula

Carrying Value = Cost - Accumulated

Depreciation

The Carrying value will be :

300,000 - 216,000 = $84000

The asset loss on disposal of Assets will be:

60,000 - 84,000 = loss of 24000

You might be interested in
Each machine must be run by one of 19 cross-trained workers who are each available 35 hours per week. The plant has 10 type 1 ma
Mrac [35]

Answer:

The Linear programming model is given as below

Profit Function: P=90X+120Y+150Z

Constraints:

2X+2Y+Z\leq 400

3X+4Y+6Z\leq 240

4X+6Y+5Z\leq 320

\dfrac{2X+2Y+Z}{40}\leq 10

\dfrac{3X+4Y+6Z}{40}\leq 6

\dfrac{4X+6Y+5Z}{40}\leq 8

\dfrac{2X+2Y+Z}{35}+\dfrac{3X+4Y+6Z}{35}+\dfrac{4X+6Y+5Z}{35}\leq 19

Explanation:

As the question is not complete, the complete question is found online and is attached herewith.

Let the number of product 1 to be produced is X, that of product 2 is Y and product 3 is Z

so  the maximizing function is the profit function which is given as

P=90X+120Y+150Z

Now as the number of hours in a week are 40 and there are a total of 10 type 1 machines so the total number of machine 1 hours are 40*10=400 hours

As from the given table product 1 uses 2 machine hours of machine 1, product 2 uses 2 machine hours of machine 1 and product 3 uses 1 hour of machine 1 so

2X+2Y+Z\leq 400

Now as the number of hours in a week are 40 and there are a total of 6 type 2 machines so the total number of machine 2 hours are 40*6=240 hours

As from the given table product 1 uses 3 machine hours of machine 2, product 2 uses 4 machine hours of machine 2 and product 3 uses 6 hour of machine 2 so

3X+4Y+6Z\leq 240

Now as the number of hours in a week are 40 and there are a total of 8 type 3 machines so the total number of machine 3 hours are 40*8=320 hours

As from the given table product 1 uses 4 machine hours of machine 3, product 2 uses 6 machine hours of machine 3 and product 3 uses 5 hour of machine 3 so

4X+6Y+5Z\leq 320

Now as the machine 1 is used as 2X+2Y+Z in a week and the week is of 40 hours so the number of machines to be used are given as

\dfrac{2X+2Y+Z}{40}\leq 10

Now as the machine 2 is used as 3X+4Y+6Z in a week and the week is of 40 hours so the number of machines to be used are given as

\dfrac{3X+4Y+6Z}{40}\leq 6

Now as the machine 3 is used as 4X+6Y+5Z in a week and the week is of 40 hours so the number of machines to be used are given as

\dfrac{4X+6Y+5Z}{40}\leq 8

Now the workers are available for 35 hours so the worker available at the machine 1 is given as

\dfrac{2X+2Y+Z}{35}

That of machine 2 is given as

\dfrac{3X+4Y+6Z}{35}

That of machine 3 is given as

\dfrac{4X+6Y+5Z}{35}

As the total number of workers is 19 so the constraint is given as

\dfrac{2X+2Y+Z}{35}+\dfrac{3X+4Y+6Z}{35}+\dfrac{4X+6Y+5Z}{35}\leq 19

So the Linear programming model is given as below

Profit Function: P=90X+120Y+150Z

Constraints:

2X+2Y+Z\leq 400

3X+4Y+6Z\leq 240

4X+6Y+5Z\leq 320

\dfrac{2X+2Y+Z}{40}\leq 10

\dfrac{3X+4Y+6Z}{40}\leq 6

\dfrac{4X+6Y+5Z}{40}\leq 8

\dfrac{2X+2Y+Z}{35}+\dfrac{3X+4Y+6Z}{35}+\dfrac{4X+6Y+5Z}{35}\leq 19

4 0
2 years ago
Thad works for a small company as its marketing director. The company is creating a new product to introduce to the market for s
RideAnS [48]

The correct answer is; The place or distribution of the paint .

Further Explanation:

There are a total of four things that make up the marketing mix. They are known as the 4P's in business and they are very important for the businesses to follow. The four marketing mixes are;

  1. Price
  2. Product
  3. Promotion
  4. Place

Since Thad has already spoken to the customers and has gotten their feedback he will not need the promotion. He has the customers input on colors, names, and expectations. He has also decided on a price, so he doesn't need to focus on that point anymore. However, <em>he has not determined the place or the distribution of his paint. He will need to focus on the place he will sell his paint. </em>

Learn more about marketing mix at brainly.com/question/859394

#LearnwithBrainly

4 0
1 year ago
4: In 2013, the United States Postal Service charged $0.46 to mail a letter weighing up to 1 oz. and $0.20 per ounce for each ad
Gekata [30.6K]

Answer:

The function that would determine the cost in dollars, c(z), of mailing a letter weighing z ounces is (0.46 + 0.20z)

Explanation:

Weight of the letter = z ounces (z is an integer greater than 1)

cost to mail a letter weighing 1 ounce = $0.46

cost to mail an additional ounce = $0.20

cost to mail z additional ounces = z × $0.20 = $0.20z

Total cost of mailing a letter weighing z ounces = $0.46 + $0.20z

Therefore, cost function, c(z) = 0.46 + 0.2z

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lisa is choosing between three alternatives: a) working at her job that pays 60 dollars; b) writing a term paper which she value
choli [55]

Answer: $80

Explanation:

Opportunity cost is the benefit that is foregone for an individual by choosing one alternative over other alternatives available to him.

If the opportunity cost is lower for an individual then this will benefit him whereas if the opportunity cost is higher then this will not benefit the individuals.

The opportunity cost of writing a term paper is $80 that she values by going out with a friend and it is the higher cost alternative.

5 0
2 years ago
On his birthday, Kamran receives $200 from his aunt, $50 of which he decides to save. He is taken out by his father for lunch. H
FromTheMoon [43]

Answer: D hope this helps :)

Explanation:

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Ocean sound college, a liberal arts college located on the west coast, provides dormitory housing for approximately half of its
    10·1 answer
  • Presented below are the production data for the first six months of the year for the mixed costs incurred by Gallup Company. Mon
    11·1 answer
  • Willow Springs produces various wooden bookcases, tables, storage units, and chairs. Which of the following would be included in
    9·1 answer
  • Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $200,000 and i
    11·1 answer
  • A company uses a periodic inventory system and during the December 31, year-end physical inventory count discovered that they ha
    9·1 answer
  • Your company relocated you from the United States to their United Kingdom office in London. You brought your personal computer w
    15·1 answer
  • . Suppose you own a bookstore. You believe that you can sell 40 copies per day of the latest John Grisham novel when the price i
    6·1 answer
  • A fleet repair facility has the capacity to repair 800 trucks per month. However, due to scheduled maintenance of their equipmen
    6·1 answer
  • A river barge company can offer cheaper, although slower, per-pound transportation of products to companies when compared with t
    11·1 answer
  • Halliford Corporation expects to have earnings this coming year of per share. Halliford plans to retain all of its earnings for
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!