Answer:
119.45 m
Step-by-step explanation:
Given:
When angle of elevation of the sun changes from 58° to 36° the length of shadow of a pole increases by 90 m.
To find:
Length of pole = ?
Solution:
Kindly refer to the attached image.
represents the 1st angle of elevation of sun i.e. 58°
represents the 2nd angle of elevation of sun i.e. 36°
Change in shadow is represented by CD = 90 m
Let height of pole, AB =
m
Let side BC =
m
Now, let us apply tangent rules in
one by one:


Putting value of
using equation (1):

119.45 m is the height of pole.
I cant really help you with the table but she will need $14.40 to pay for it. This is because since two cups cost $3.60 you multiply 3.60 by 4. I got the 4 by dividing 8 into 2 because 8 people and 2 cups each
Answer:
14p -3
Step-by-step explanation:
-7p 3(4p 2+3p - 1)
3x4= 12p
3x3=9p
12+9= 21
21-7=14p
3x2=6
3x-3=-9
-9 +6= -3
= 14p -3
hope this helps :)
Step-by-step explanation:
A leap year occurs every 4th year.
So, 1875 - 1700 = 175
Now let us divide 175 by 4

So, 43 leap years occur between the years 1700 and 1875.