Sorry
==========================
================
Answer:
The standard error is 0.02849
Step-by-step explanation:
<u>Explanation:</u>-
given data is 42% of primary case doctors think their patients receive un-necessary medical care.
That is The proportion 'p' = 42% = 0.42
Given sample size is n =300
The standard error of the sampling distribution of the sample proportion is


use calculator on simplification , we get
standard error = 0.02849
Answer:
1.5 mph
Step-by-step explanation:
Let speed of boat be x
let speed of current be c
Also, note D = RT
D is distance
R is rate
T is time
Now, for first leg, we can write:
(x+c)3 = D
And for second leg , we can write:
(x-c)4.8 = D [note 4 hour 48 minutes is 4.8 hours]
We can equate both D's to get:
(x+c)3 = (x-c)4.8
3x + 3c = 4.8x - 4.8c
7.8c = 1.8x
We know x = 6.5 [given], plugging it in and solving for c:
7.8c = 1.8(6.5)
c = 1.5
Speed of Current = 1.5 miles per hour
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
The probability of a student winning is 1/4.
The probability of a prize being selected is 1/3.
The probability of Gail winning a scarf is 1/4 × 1/3 = 1/12.
The probability of Simon winning is 1/4.
The probability of either is 1/12 + 1/4 = 1/3.
Answer:
Exponential
Step-by-step explanation:
By visual inspection the graph generated by the points plotted is an exponential graph as the graph curves upward. The graph is also continous and differs from either a decreasing or increasing Linear graph, which shows a straight best of fit pattern. Hence, the graph most closely represents an exponential graph from visual examination.