Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer: External horizontal diversification
Explanation:
External horizontal diversification is when new products or services are added to a company because they may appeal to the customers. This is a strategy that is used to increase the dependence of firm on certain segments of the market.
This was used when Fisher met with Bill Gates, CEO - Microsoft, to form alliances to develop new photo software that helped customers manipulate images.
The company should accept the special order because it will get an additional profit of $4,000 ($12,500 - $7,500 - $1,000) for the special order. This additional profit amount can be acquired by separating the effect from the special order on each cost and sales of the company's business. The sales should increase by $12,500 ($5 x 2500 unit) amount if the job is taken and the variable cost should increase by $7,500 ($3 x 2500 unit). Lastly, the fixed cost should increase by $1,000 (the new machine).
Answer:
The correct answer is E. master production schedules.
Explanation:
Master production schedules is not an input to the aggregate planning process all other options are its input,
Aggregate planning process is an attempt to respond to predicted demand within the constraints set by product, process and location decisions.
Hence, master production schedules is not a relevant input for this planning process but can be a result of the aggregate planning process. In other words master production schedule is formed after aggregated planning has been completed.
Answer:
the information is missing, so I looked for a similar question and found the attached image:
a) days inventory on hand = (average inventory / cost of goods sold) x 365 = ($14,000 / $120,000) x 365 = 42.58 days
b) inventory turnover ratio = cost of goods sold / average inventory = $120,000 / $14,000 = 8.57
I agree with Mr. David because the inventory turnover ratio of Golden Cup is already higher than the industry's average. That means that Golden Cup's current inventory level is appropriate and increasing it would only result in higher costs but would have very little influence on the company's sales.