Answer:
<em>Configuration management</em>
Explanation:
The configuration management process defines the guidelines and guidelines for managing the configuration of the project in a simple way, so that integrity is maintained in the work products during the execution of the project.
The configuration management by means of the identification and control of changes allows to guarantee the correct execution of the change and to inform the affected ones of the change.
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709
Answer:
$305,000 increased
Explanation:
As the total unit cost is given i.e $23
And, the customer has offered to buy 61,000 units at $22 each
In the case of special order, the effect on operating profits is
= Difference of cost × number of units to be offered for buying
= $5 × 61,000 units
= $305,000 increased
The difference is
= Buying price offered - direct material per unit - direct labor per unit - variable overhead per unit
= $22 - $8 - $5 -$4
= $5
The selling cost is not included. Hence, ignored it
Answer:
$470,425
Explanation:
The computation of the amount reported as bond payable is shown below:
<u>Particulars Interest at 4.5% Interest at 5% Amortized UnAmortized CV</u>
<u> discount discount </u>
Starting value $30,500 $469,500
($500,000 - $469,500)
June 30 $22,500 $23,475 $975 $29,525 $470,425
($500,000 × 4.5%) ($469500 × 5%)
The six months rate would be the half of the rates given in the question
Answer:
This best option amongst the list is "A"
Explanation:
Use the best ingredients, as specified in the product definition.
This is the best choice to reaching your desired quality with a form of consistency.