Answer:
The amount should Tamarisk report as its December 31 inventory is $252,000
Explanation:
The computation of the ending inventory is shown below:
= Stock on hand + goods purchased from Sheffield Corp + goods sold to Wild horse Co.
= $190,000 + $29,000 + $33,000
= $252,000
We considered all the amounts which are given in the question i.e FOB destination and FOB shipping point which is added to the physical inventory on hand.
Answer:
77.48 units
Explanation:
Data provided in the questions
Annual demand = 395 units
Ordering cost = $38
Holding cost per unit per year = $5
The computation of the economic order quantity is shown below:


= 77.48 units
hence, the economic order quantity is 77.48 units
We simply applied the above formula so that approximate units could come. And it always expressed in units
<u>Answer:</u>
<em>Filmmakers want movie titles that are short, memorable, appealing to consumers, and without legal restriction to </em><u><em>appeal to multiple cultures
</em></u>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
Many independent filmmakers are amazed at the measure of exertion and ability required to verify a fair conveyance understanding. With the emotional increment in an autonomous generation, it is evident that numerous movie producers have aced the skills expected to confirm the cash and hardware and deliver the film.
Subsequently, if the Filmmaker has skillfully made content into an engaging film, the movie producer might have the option to get a superior arrangement.
Answer:
The correct answer is option D.
Explanation:
Technological change refers to an improvement in the efficiency of a product such that the output level increases without an increase in input.
Here, the rearranging of layout and training of workers is technological change as they are likely to increase production without an increase in inputs.
Damages caused by a hurricane will reduce the output level, so it will not be classified as a technological change.