2, 3, and 4 are the answers. <3
Answer:
$153.01
Explanation:
For computing the monthly payment we need to apply the PMT formula i.e to be shown in the attachment
Given that,
Present value = $8,100
Future value or Face value = $0
RATE = 60 months = 5 years × 12 months
NPER = 5.04% ÷ 12 months = 0.42%
The formula is shown below:
= PMT(RATE;NPER;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after applying the above formula, the monthly payment is $153.01
The company used straight line depreciation based on number of units produced. This can be shown as follows:
Cost = $100,000
Life = 5 years or 18,000 units
Salvage value = $10,000
By straight line method;
Depreciation cost per unit = (100,000-10,000)/18,000 = $5
After producing 4,400 units, depreciation expense = 4,400*5 = $22,000.
Answer:
C. $294
Explanation:
The computation of the company's target full - product cost per unit is shown below:
= Target sale price - target sale price × net profit margin
= $420 - $420 × 30%
= $420 - $126
= $294
Simply we deduct the targeted net profit from the targeted sales price so that the accurate target full - product cost per unit can come.
Answer:
The correct option is B,$198,000
Explanation:
The balance in allowance for uncollectible accounts was standing at $18,000 and it was decided to write-off $16,000 off the this existing balance,which implies that the balance left in the allowance for uncollectible account to set off against accounts receivable is $2,000($18,000-$16,000).
Invariably,the net realizable value of accounts receivable is $198,000($200,000- $2,000).
The correct option hence is B, $198,000