Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Answer:
The correct answer is Cost leadership.
Explanation:
Cost leadership are those strategies with which products similar to those of other companies are offered at a lower cost, that is, a certain company is considered to be the lowest cost producer in its industrial sector in order to achieve a differentiation.
At lower prices than its rivals, the leader's position translates into higher returns, however, standard products should not be sold ignoring the basis of product differentiation itself, since, if the customer does not perceive the product as comparable, The company must set very low prices in relation to the competition to achieve sales.
The sources to obtain this type of advantages are varied and depend on the structure of the industrial sector itself, including economies of scale, the use of proprietary technology, preferential access to the raw material, among others.
The cost leadership strategy aims to make a company the leader, rather than several companies struggling to reach that position, as this implies tough rivalry and competition that can have unfavorable consequences for all.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
Explanation:
Assumed Data
Budgeted Sales 1000000
units sold 10000
Unit price 100
Cost Per unit 60
Before After Cahnge Due to
impelemtation implementation implementation
Sales 1000000 1125000* 125000
Cost -600000 -750000 -150000
Profit 400000 375000 -25000
Advertise Cost 0 -30000 -30000
400000 345000 -55000
* Sales price 100
Reduction 10%
After Reduction Sp 90
Current unit sales 10000
Increase 25%
After increase 12500
Cost Per unit will remain the same because only sales price will be decreased to boost the sale
New sales 12500*90 1125000
Cost 12500*60 750000