Answer:
As the Company has received a Cheque of $10,000,000 for payment in full. The Company though have not started the production it can consider such amount and cancel the contract and being a misc Income in its profit and loss account.
Though the product is being sold to an university and such organisation work on No profit no loss situation hence it can consider manufacturing 10 units and selling such units to the university at least the university also does not incur a loss of such a huge amount.
Answer:
Ethics
Explanation:
Ethics also called moral philosophy involves how an individual systemises, defends and recommends the concept of right or wrong.
Summer is facing an ethical decision of either returning the bag or keeping it for herself. Her decision will be based on her definition of right or wrong.
If her moral philosophy is one that does not see theft as something that is wrong, she will decide to keep the bag. If on the other hand she sees keeping the bag that is not her own as wrong she will decide to return it.
stage 4
esteem needs is the fourth stage in maslow's hierarchy which are divided into two parts:( i) esteem for oneself (dignity,achievement,mastery and independence) and (ii) the desire for gaining reputation or respect from others(status and prestige).
A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer:
nominal interest rate = 4% annual
effective interest rate = 5.56% annual
Explanation:
the bond's nominal rate is basically the coupon rate
to calculate the bond's effective interest rate we must calculate its yield to maturity:
YTM = [coupon + [(face value - present value) / n]} / [(face value + present value) / 2]
- coupon = $1,000 x 4% x 1/2 = $20
- FV = $1,000
- PV = $800
- n = 40
YTM = [20 + [(1,000 - 800) / 40]} / [(1,000 + 800) / 2]
YTM = 25 / 900 = 2.777 semiannual ⇒ 5.56% annual