Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
The correct sentence is given below:
The state government offered Mike $3000,000 for his family's property, which they plan to use for building a new development. THE FIFTH AMENDMENT allows the state government to take the property as long as it is used for NON PROFIT PURPOSES. Mike can still dispute the government's offer if the compensation IS LESS THAN THE FAIR MARKET VALUE OF THE LAND.
Answer:
Dow Jones Industrial Average on May 30, 2017:
According to valueline.com, the Dow Jones Industrial Average on May 30, 2917 closed at 21029.47 Down 50.81.
Closing index = 21029.47
plus down movement =50.81
Opening index = 21080.28
This implies that the opening price was 21080.28.
Explanation:
The Dow Jones Industrial Average measures the stock performance of 30 large companies listed on stock exchanges in the United States. It is a stock price index. Others are the S&P 500 Index and the NASDAQ.
The opening index represents the day's beginning average price before trading started. During trading, the price must have seen variations, up and down movements. But, at the end of the day's trading, the closing price was reported to be 21029.47 Down 50.81.
From this closing index report, one can infer by adding back, that the opening price was above the closing price by 50.81 or about 51 basis point.
Answer:
d.The face value is below the equilibrium price because the rate in the secondary market exceeds the face value.
Explanation:
Equillibrumnprice is defined as the price at which a buyer is willing to buy and a seller is willing to sell a product.
The buyer is willing to buy the ticket at $457 and the reseller also wants to sell at that price, so this is the equillibrum price.
The face value is $259 so it is less than the equillibrum price.
The rate in the secondary market is determining equillibrum price in this case.