Answer:
A) Price 7,080 U
B) Quantity 4,630.5 U
C) Total 11.710,5 U
Explanation:
DIRECT MATERIALS VARIANCES
std cost $3.45
actual cost $3.65
quantity 35,400
difference $(0.20)
price variance $(7,080.00)
std quantity 36110.00
actual quantity 35400.00
std cost $3.45
difference 710.00
quantity variance $2,449.50
Total Variance: 2,449.5 - 7,080 = -4.630,5
I don’t know if they’re answer choices with this question, but I believe if she studies 10 hours on her financial investment, and 10 hours on her private bookkeeping business. She’ll have to Atleast study 4 hours on the client record keeping requirement. (hope this helps)
Answer:
$93,940.85
Explanation:
Adjusted present value is the sum of net present value of after tax cash flow and net present value of tax shield.
First compute after tax cash flow:
Cash inflow = $478,000
Cash cost = 68% of $478,000 = $325,040
Pre-tax profit = 478,000 - 325,040 = $152,960
Tax = 34 %
After tax cash flow = 152,960 (1 - 0.34) = $100,953.60
Net present value of after tax cash flow = 
= 
= $25,940.85
Present value of tax shield = Amount of debt × tax rate
= 200,000 × 0.34
= $68,000
Adjusted present value = 28,940.85 + 68,000
= $93,940.85
<span>The machine would have a cost basis of $80,000 - $86,000. All business owners must gain profit from the products that they sell by ensuring that their capital will be returned to them. Putting such costing price gives the owner the capital gains as well as earning back the expenses that he has shelled out in order to purchase the machine to be sold in the market. <span>
</span></span>
Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835