Answer:
$1,269.46
Explanation:
Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.
To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)
Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)
= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income
The next step is to calculate the taxable income as follows:
The net income is $493, and the Tax rate is 35%
Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46
Earnings before interest and tax therefore =
Interest paid + Taxable Income
= $511 + $758.46 = $1,269.46
Answer: Employee separation
Explanation:
From the question, we are informed that Jayden, a salesman at Srastis, a company that sells home appliances, did not achieve his sales targets for three consecutive quarters, and that his manager asked him to resign.
In the context of human resource planning, this scenario best illustrates employee separation. Employee separation has to do with situation whereby the services of an employee is no longer needed by an organization.
Answer:
expect the customer to wait = 6.74 sec
1 car would expect to see in the system.
Explanation:
given data
arrive rate λ = 300 per hour
verify the debit card u = 1 card per 5 second = 720 card per hour
solution
L(q) = 300² ÷ ( 2 × 720 (730-300) )
L(q) = 0.1453
L(q) = 2.0833
and
L(s) = 0.1453 + 300/720
L(s) = 0.5619 W(s)
so
expect the customer to wait = 0.5619 ÷ 300
expect the customer to wait =0.001873
expect the customer to wait = 6.74 sec
and
L(s) 0.5619 = 1 cars
so 1 car would expect to see in the system.
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Answer:
The answer is: 5 hours 20 minutes; 4 Trucks
Explanation:
Each truck has a 16 minute window to pick up and dump the coal. This process can be observed as an assembly line where each stage of production is the stages of coal transport. When Truck A is travelling to the dump site, Truck B can be loading the coal. When Truck B is travelling to the dump site and Truck A is dumping the coal, Truck C would be loading the coal. When Truck A is travelling to the loading area, Truck B dumping the coal and Truck C travelling to the dump site, Truck D would be loading the coal. Once Truck A gets to the loading area, Truck D would be on its way to the dump site and so on. In each 16 minute window 88 tons of coal (22 tons * 4) is picked up and dumped, that is, 22 tons every 4 minutes. Given that there are 1, 760 tons of coal, the total time taken to dump all the coal is equal to 320 minutes:
88 tons = 16 minutes (22 tons dumped every 4 minutes)
1, 760 tons = (1760 tons * 16)/88 tons = 320 minutes
320 minutes/ 60 minutes = 5 hours 20 minutes