Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Answer: consists of two or more independent organizations that combine requirements for materials, services and capital goods to gain better pricing, service and technology from suppliers.
Explanation:
Purchasing consortium is simply defined as an arrangement that involves collaboration which takes place between two or more organisations who join hands together in order to gain better prices and achieve terms which are favorable from their suppliers.
Purchasing consortium consists of two or more independent organizations that combine requirements for materials, services and capital goods to gain better pricing, service and technology from suppliers.
It should be noted that it's not only used by public institutions, therefore option A is incorrect. Purchasing consortium helps speed up the purchasing process.
<span>Answer;
Every time the procurement purchase or procures goods or services it is participating in the economy.
when you pay taxes to the government you are supporting the economy. Having a job to support your financial needs such as mortgages and bills will save you from going bankrupt and hurting the bank.
Explanation;
Financial decisions are important in any business, for the growth and development of the business, these includes, investments decisions, wages, purchases, loans and debtors.
These financial decisions have a direct or indirect impact on the economy; for example the purchase of goods and services impacts the economy directly, as it facilitates trade, and also the tax charged on the purchased goods and services.</span>