Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.
Answer: Selective hiring
Explanation: In the selective hiring process the managers of an organisation sets a criteria for the job available. While recruiting the managers sticks to the criteria strictly and only those employees are hired who fits that particular criteria.
In the given case, Dorrance wants to recruit someone with excellent skills in soccer, thus we can conclude that she is doing selective hiring.
Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68
The answer is he had 177.35 more in credits then in debits
Answer: 2,200 units.
Explanation:
The complete exercise is:

A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost T, in dollars, for shipping c units to the closer location and shipping f units to the farther location. If the total shipping cost was $47,000 and 3,000 units were shipped to the farther location, how many units were shipped to the closer location?
Given the following equation:

You know that "T" is the total shipping cost (in dollars), "c" is the number of units shipped to the closer location and "f" is the number of units shipped to the farther location.
Based on the information given in the exercise, you can identify that, in this case:

Then, knowing those values, you need to substitute them into the given equation:

And finally, you must solve for "c" in order to calculate the number of units that were shipped to the closer location.
You get that this is:
