Answer:
8
Step-by-step explanation:
Vanillas percentage is 26%
26% of 50 is 13
Chocolates percentage is 42%
42% of 50 is 21
21-13=8
Answer:
She wrote 9 pages per day on average
Step-by-step explanation:
The number of pages that Carolyn wrote in her journal each day from Monday to Friday is shown below:
Monday = 9
Tuesday =8
Wednesday = 12
Thursday = 6
Friday = 10

Mean=9
Hence She wrote 9 pages per day on average
Let the price of the tickets be 'x' and the number of tickets bought is 'y'
When the y inversely proportioned to x, the equation is
y = k/x where k is a constant
We work out the value of k by using the information y = 6 and x = 5
6 = k/5
k = 30
Hence, the maximum number of tickets when the price is $3 is
y = 30/3
y = 10 tickets
Djdjdjdjdjdjdjdjdjdjdjdjddjdjdjdjdjdjdjdjskksskskskskskskskskkkkkkkkkkkks;akkkkkkkkkkkkkkks;akkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkok;aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadkkkkkkkkka;ddddddddkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Answer:
(A) 0.15625
(B) 0.1875
(C) Can't be computed
Step-by-step explanation:
We are given that the amount of time it takes for a student to complete a statistics quiz is uniformly distributed between 32 and 64 minutes.
Let X = Amount of time taken by student to complete a statistics quiz
So, X ~ U(32 , 64)
The PDF of uniform distribution is given by;
f(X) =
, a < X < b where a = 32 and b = 64
The CDF of Uniform distribution is P(X <= x) =
(A) Probability that student requires more than 59 minutes to complete the quiz = P(X > 59)
P(X > 59) = 1 - P(X <= 59) = 1 -
= 1 -
=
= 0.15625
(B) Probability that student completes the quiz in a time between 37 and 43 minutes = P(37 <= X <= 43) = P(X <= 43) - P(X < 37)
P(X <= 43) =
=
= 0.34375
P(X < 37) =
=
= 0.15625
P(37 <= X <= 43) = 0.34375 - 0.15625 = 0.1875
(C) Probability that student complete the quiz in exactly 44.74 minutes
= P(X = 44.74)
The above probability can't be computed because this is a continuous distribution and it can't give point wise probability.