A company made a profit of $25,000 over a period of 5 years on an initial investment of $10,000. What is its annualized ROI?
Answer: Out of all the options shown above the one that best represents the annualized ROI is answer choice C) 30%. To solve this you first need to determine the data that will be needed to solve it. In this case the initial investment which is 10,000, the total profit: 25,000, and finally the total number of years: 5. Then we simply use the following formula: Return on Investment = (Gain from Investment - Cost of Investment)/ cost of investment. You then multiply the result by 100% and finally divide by the number of years which in this case is 5.
I hope it helps, Regards.
Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer:
Overall net income will decrease by $34,000.
Explanation:
Calculation to determine net operating income
Using this formula formula
Net operating income=Contribution margin -Avoidable costs
Where,
Contribution margin =$124,000
Avoidable costs= Salaries $60,000
+Advertising $20,000+Administrative expenses $10,000
Let plug in the formula
Net operating income=$124,000-($60,000+$20,000+$10,000)
Net operating income=$124,000-$90,000
Net operating income=$34,000 Decrease
Therefore If this product line is dropped overall net operating income will:decrease by $34,000