<span>This problem is solved by the law of effusion, which states that the rate of effusion is ~ 1/sqrt(molecular weight). Calculate the molecular weights of the different gases:
HBr = 80.91 g/mol
NO2 = 46.0055 g/mol
C2H6 = 30.07 g/mol
Thus, the approximate relative rates are HBr ~ 0.112, NO2 = 0.1474 and C2H6 = 0.1824.
Answer: C2H6 effuses fastest.</span>
Answer:
26dB
Explanation:
The decibel level β is a calculated by 10log (I/Io)
Where I and Io represent sound intensity
From the question, there's no interference. So
Where I = 4Io (because there are 4 men shouting), so the intensity will be 4 times larger.
β = 10log (I/Io)
β = 10log (4Io/Io)
β = 10log 4
β = 6.020599913279623
β = 6 ---- Approximated
The decibel level = 20 + 6.020599913279623
Decibel Level = 26.020599913279623
Decibel level =26dB --- Approximated
Answer: B. natural ablities that cannot be changed
Explanation: You cannot change what you have inherited.
Hope this helps! :)