answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
1 year ago
5

ChowMein Company is the exclusive Montana distributor of lawn mowers for a small manufacturing company. It sells only one model

at $600 per unit and for which ChowMein pays $250. ChowMein's other variable costs amount to $50 per unit. Fixed costs are $2,000. In April, ChowMein sold 15 lawn mowers and it sold 20 in May.
Required:
Calculate the following values:

a. Monthly break-even point in sales dollars
b. Monthly break-even point in units
c. Monthly income for April
d. Monthly income for May
e. Margin of safety for April
Business
1 answer:
frozen [14]1 year ago
4 0

Answer:

ChowMein Company

a. Monthly break-even point in sales dollars = Fixed Costs/Contribution margin

= $2,000/50%

= $4,000

b. Monthly break-even point in units = Fixed Costs/Contribution per unit

= $2,000/$300

= 6.67 or simply 7 units

c. Monthly income for April:

Sales ($600 * 15) = $9,000

Variable cost ($300 * 15) = $4,500

Contribution =   $4,500

Fixed Costs = $2,000

Income = $2,500

d. Monthly income for May:

Sales ($600 * 20) = $12,000

Variable cost ($300 * 20) = $6,000

Contribution =   $6,000

Fixed Costs = $2,000

Income = $4,000

e. Margin of Safety for April:

Sales in April minus Break-even Sales

= $9,000 - $4,000

= $5,000

Explanation:

Data and Calculations:

Unit selling price = $600

Unit variable costs = $300 ($250 + 50)

Unit Contribution = $300

Contribution margin = 50% ($300/$600 * 100)

Fixed Costs = $2,000

April sales = 15

May sales = 20

You might be interested in
In the Vasquez Corporation, any overapplied or underapplied manufacturing overhead is closed out to Cost of Goods Sold. Last yea
wolverine [178]

Answer:

Cost of Goods Sold, after adjustment for overapplied manufacturing overhead, for the year must have been $69,000.

Explanation:

From the question, we have:

Applied manufacturing overhead cost = $29,000

Actual manufacturing overhead cost = $27,000

Cost of Goods Manufactured for the year = $71,000

Overapplied manufacturing overhead = Applied manufacturing overhead cost - Actual manufacturing overhead cost = $29,000 - $27,000 = $2,000

Therefore, we have:

Cost of Goods Sold = Cost of Goods Manufactured for the year - Overapplied manufacturing overhead = $71,000 - $2,000 = $69,000

Therefore, Cost of Goods Sold, after adjustment for overapplied manufacturing overhead, for the year must have been $69,000.

8 0
1 year ago
cite three real life situations where quadratic equations are illustrated. Formulate quadratic equations out of these situations
NISA [10]

Answer:

I want to know the sides of a pizza if the width is 9 inches larger than the height and the area is 250 squared inches.

My brother wants to know how long his bed is if it has an area of 2m and the width is .5m larger than the height.

My father wants to know whats the size of a football field if the area is 57,600 square feet given that the length is 200 ft larger than the width.

Explanation:

To solve this you just have to think on the unknown value and represent it as "X" in the first problem we do not know the length or width but we have a values given between them, so if "x" is the height then the width becomes "x+9" so those two values multiplied become the area.

x(x+9)=250\\x^{2} +9x=250\\x^{2} +9x-250=0\\

With this you just keep solving the others.

My brother wants to know how long his bed is if it has an area of 2m and the width is .5m larger than the height.

2m as an area and the height is "x"

x(x+-5)=2\\x^{2} +.5x=2\\x^{2} +.5x-2=0\\

My father wants to know whats the size of a football field if the area is 57,600 square feet given that the length is 200 ft larger than the width.

57,600 is the area and width will be "x"

x(x+200)=57,600\\x^{2} +200x=57,600\\x^{2} +200x-57,600=0\\

7 0
1 year ago
At an activity level of 8700 machine-hours in a month, Falks Corporation's total variable production engineering cost is $728,19
Jobisdone [24]

Answer:

$109.80 per unit

Explanation:

For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method

Firstly

Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units

Variable cost per unit = $83.70 per unit

Secondly

Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units

Fixed cost per unit = $26.10 per unit

Lastly

Total cost = Variable cost + Fixed cost

Which we have as;

Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit

Total cost = $109.80 per unit

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
At December 31, 2017, Indigo Girls Company has outstanding noncancelable purchase commitments for 36,000 gallons, at $3.00 per g
Whitepunk [10]

Answer:

The journal entries are as follows:

(i) On December 31, 2017

Unrealized gain or loss income A/c             Dr. $10,800

To estimated purchase commitment liability                    $10,800

(To record other income and expenses)

Workings:

Unrealized gain or loss income = 36,000 × ($3 - $2.7)

                                                    = 36,000 × $0.3

                                                     = $10,800

(ii) On January 1, 2018

Raw material A/c (36,000 × $2.7)                     Dr. $97,200

Estimated purchase commitment liability A/c  Dr. $10,800

To accounts payable                                                                $108,000

(To record the materials received in January 2018)

3 0
2 years ago
Financial information for American Eagle is presented in Appendix A at the end of the book. Required: 1-a. Calculate the current
jasenka [17]

Answer:

Find the appendix attached:

Current ratio improved in 2018 from 1.83 in 2017 to 2.00 in 2018

Acid test ratio improved in 2018 from 1.10 in 2017 to 1.18 in 2018

The payment of $100 million accounts payable  would make  current ratio in 2017 improve from 1.83 to 2.03 and in 2018 from 2.00 to 2.25

The payment of $100 million accounts payable  would make  acid test ratio in 2017 from 1.10  to 1.12 and in 2018 from 1.18 to 1.22

Find computations below.

Explanation:

                                                                                2018                2017

Current ratio

Current assets/current liabilities

$968,530/$485,221                                               2.00

$901,229/$493,783                                                                       1.83

Current ratio improved in 2018 from 1.83 in 2017 to 2.00 in 2018

                                                                            2018                2017

Acid test ratio

(Current assets-inventory)/current liabilities

($968,530-$398,213)/$485,221                        1.18                                          

($901,229-$358,446)/$493,783                                                 1.10

Acid test ratio improved in 2018 from 1.10 in 2017 to 1.18 in 2018

Impact of $100,000,000 cash used in settling accounts payable:

                                                                              2018                2017

Current ratio

Current assets/current liabilities

($968,530-$100,000)/($485,221-$100,000)      2.25                                          

($901,229-$100,000)/$493,783-($100,000)                          2.03                                                            

The payment of $100 million accounts payable  would make  current ratio in 2017 from 1.83 to 2.03 and in 2018 from 2.00 to 2.25

                                                                                          2018                2017

Acid test ratio

(Current assets-inventory)/current liabilities

($968,530-$398,213-$100,000)/($485,221-$100,000)    1.22                                                            

($901,229-$358,446-$100,000)/($493,783-$100,000)                    1.12    

The payment of $100 million accounts payable  would make  acid test ratio in 2017 from 1.10  to 1.12 and in 2018 from 1.18 to 1.22

Download xlsx
5 0
2 years ago
Other questions:
  • According to the international codes of conduct, mnes should ________.
    15·1 answer
  • Vinnie (our friend in the video) had a lot of credit cards, and he did have fun with them! Then he nearly went broke. What was t
    10·1 answer
  • Assume that more corn is used to produce ethanol. Simultaneously, more effective control of pests and weeds occurs during farmin
    7·1 answer
  • Abbe Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is
    6·1 answer
  • Tyler Holdlong owns a small retail property that he inherited from his father. There are no mortgages or interest expenses conne
    15·2 answers
  • ZImmerman Company supplies schools with floor mattresses to use in physical education classes. Zimmerman has received a special
    12·2 answers
  • Alpha Company makes all its sales on account. The accounts receivable payment experience is as follows: Percent paid in the mont
    9·1 answer
  • Recently when Mosaic Ltd was falling short of funds to meet the floatation costs of its upcoming issue of preference shares, the
    11·1 answer
  • Chrzan, Inc., manufactures and sells two products: Product E0 and Product N0. Data concerning the expected production of each pr
    11·1 answer
  • Lightfoot Company sells its product for $55 per unit and has variable costs of $30 per unit. Total fixed costs are $25,000. Supp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!