Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer:
The equivalent annual cost of an oven is 
Explanation:
Hi
<u>Known Data</u>
Operating cost=
,
and 
<u>Computing total cost per year</u>
We are going to use the formula below with the known data.
. Then this is the fixed amortization cost per year.
Finally, we sum the fixed amortization cost per year and the operating cost:
Total cost per year=
, therefore the answer is 
Answer:
Inventory = 15 voters
Flow rate = 3 voters per minute
Flow Time = 5 minutes
Explanation:
Flow rate is defined as the flow of units for each minute, or the minutes or each unit.
Here, number of voters is the units = 1,800 voters
Also provided number of hours = 10
Thus, flow rate shall be: 1,800/10 = 180 voters each hour
Now
= 3 voters per minute.
Flow time is the average time by each unit, that is time taken for each unit.
Flow time = 5 minutes
Now, that we know what flow rate and flow time is:
Inventory of voters = Flow rate
Flow time = 3 voters
5 minutes = 15 voters.
Answer:
$526 was the spending variance in November
Explanation:
The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024
Spending variance=$12,550-$12.024
=$526
The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded
Answer:
Joint stock company
Explanation:
Global Shipping Corporation is a joint stock company because they have investment managers. Joint stock company is a structure in which share are sold to the stockholders of the company. Overall, the shareholders select board of directors by joint voting. In a joint stock company the shareholders are allowed to sell their shares to others.