Answer:
A. The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Explanation:
Unit product cost
Year 1 Year 2
Direct materials $12 $12
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $5 $5
Fixed overhead
$48 $36
($432,000 ÷ 9,000) ($432,000 ÷ 12,000)
unit product cost $70 $58
Fixed overhead deferred (1,000 × $48) $48,000
Fixed overhead released -$48000
Fixed overhead deferred (3000 × $36) $108,000
Net $48,000 $60,000
The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Answer:
$18,400
Explanation:
Given that
Direct material = $10
Direct labor = $6
Variable overhead
= ($70,000 ÷ 10000 units)
= $7
Total cost per unit of Finished Goods
= $23
So, the value of ending inventory under variable costing
= $23 × 800 units
= $18,400
Therefore we include Direct material per unit, Direct labor per unit and variable overhead per unit under variable costing.
Answer:
unfreezing
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that the employees are in the unfreezing part of the change process. This part of the change process focuses on preparing the individual employees to realize that the change is absolutely necessary in order to improve their performance and the companies overall efficiency.
Answer:
A) inelastic demand
Explanation:
Demand is inelastic if a change in price has no effect on quantity demanded.
Changes in price has no effect on quantity of leather demanded. Therefore, the demand for leather is inelastic.
Direct purchasing is buying raw materials used in the production process.
Straight rebuy is purchasing similar goods from the same supplier under similar conditions.
Modified rebuy is purchasing similar goods either from a different supplier or in a different condition.