Answer:
D. 14.25
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Marginal Propensity to Save = $87.00
Earnings per share = $6.10
The computation of price earning ratio is shown below-
Price earning ratio = Marginal Propensity to Save ÷ Earnings per share
= $87.00 ÷ $6.10
= 14.25
Therefore for computing, the we simply applied the above formula.
Answer:
d. Organizational environment
Explanation:
Indeed, organizational environmental studies how a particular organization is affected by it's operating environment, and how the organization functions under that environment.
Note also that the organizational environment is further divided into:
- the internal environment and
- the external environment
Put simply, the internal environment consist of factors that affect the organization from within; which are controllable. However, the external environment consist of factors such as political instability, etc that can affect the organization and beyond the control of the organization.
Answer:
Innovative change
Explanation:
Innovation means change, hopefully a change for better. When a company decides to innovate its processes it means that it is trying to improve existing processes to make them more effective and more productive. In this particular case by starting to work weekend shifts they are trying to offer a better service.
Answer:
1) d. $175,000
2) b. $156,250
Explanation:
1. The computation of net income for 20X9 under the treasury stock method is shown below:-
Net income for 20X9 under the treasury stock method = Janet Operating income + Slider operating income
= $100,000 + $75,000
= $175,000
2. The computation of income assigned to the controlling interest for 20X9 is shown below:-
income assigned to the controlling interest for 20X9 = Janet Operating income + (Slider operating income × Remaining percentage)
= $100,000 + ($75,000 × 75%)
= $100,000 + $56,250
= $156,250
Therefore we have applied the above formulas.