Answer:
Explanation:
As we know that time interest earned ratio = Income before interest and taxes / interest expense.
Sales = 546000
less: cost of goods sold = (<u>244410</u>)
Gross profit 301590
Less: <u>expenses</u>
Depreciation expense =( <u>61900 </u>)
Profit before interest and taxes 239690
Less: tax
(239690 * 23%) = (<u>55128</u>)
Profit 184562
Profit - Retained earning Addition = Interest
184562 - 74300 = 110262.
Interest earned ratio = 239690 / 110262 = 2.17 times
Answer:
C
Explanation:
Performance management strategy goal or purpose is to provide a system through which better results can be obtained from the organization, teams, and individuals by having an understanding of how to manage performance within an agreed framework of planned goals, standards, and competence requirements.
It also aims aims at building a high performance environment for both the individuals and the teams so that they jointly take the responsibility of improving the business systems on a continuous basis and at the same time upgrading their own skills within a leadership framework. Its purpose is to enable goal clarity to makeď people do the right things in the right time. The main objective of a performance management system is to achieve the capacity of the employees to the full potential in favor of both the employee and the organization, by making a clear distinction of roles, responsibilities and accountabilities, required competencies and the expected behavior
Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer:
Fightin' Blue Hens Corporation
Income Statement
For the year ended December 31, 2021
Service Revenue $420,000
Operating expenses:
- Salaries Expense $320,000
- Rent Expense $16,000
- Depreciation Expense $32,000 <u>($368,000)</u>
Operating income $52,000
Other revenues and expenses:
- Interest Expense $4,200 <u> ($4,200)</u>
Net income before taxes $47,800
*The totals of the trial balance sheet were added incorrectly, they both debit and credit total $876,600.
Answer:
Since Store managers say they need same-day information on the company's advertising plans, store managers can email me directly for this information.
Explanation:
The situation at Swazzi is precarious since they are not selling the new line of sweater vests well enough to match their sales forecast.
Store managers who are interacting with the consumers at their different outlets will definitely try to find a way to drive sales, hence their request for same day advertising plans from the company.
Mitigating this short fall calls for escalating and responding to requests from the company and the store managers hence the need for a very fast and cost effective communication medium.
For swift communication between the company and store managers, it is okay for store managers to email their request directly and vice versa.