Answer:
Future value= $151,018.51
Explanation:
Future value of money measures how much a present amount of money will be in the future at a given interest rate.
The interest gained on money shows the time value of money. One dollar today is less than one dollar in one year's time
The formula for future value is
Future value = Present value * (1 + rate)^time
As we have two periods in this case (10 years and 20 years)
Future value = Present value * {(1 + rate1)^time1} * {(1 + rate2)^time2}
Future value = 12,500 * {(1 + 0.07)^10} * {(1 + 0.095)^20}
Future value= $151,018.51
Answer:
d. $3
Explanation:
Quantity Total Cost Fixed cost Total var. marginal cost
0 $3 $3 0 0
1 $5 $3 $2 $2
2 $7 $3 $4 $2
3 $10 $3 $7 $3
4 $15 $3 $12 $5
the variable cost of the third unit is equal to the marginal cost of producing it.
Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)
Answer:
D. A position where an option has been sold.
Explanation:
The option writer has a SHORT position in options. This is when a writer sells a put or call they don't own; in other words, they are short the put or call.
Answer:
$24.21
Explanation:
Direct materials $8.20
Direct labor 8.30
Variable manufacturing overhead 1.2
Fixed manufacturing overhead (70% × $4.30 is avoidable) = 3.01
8.2 + 8.3 + 1.2 + 3.01 = 20.71
Relevant manufacturing cost = $20.71
$7.00 per unit ÷ 4 minutes per unit = $1.75 per minute
$1.75 per minute × 2 minutes = $3.5
$20.71 + $3.5
= $24.21