Answer:
(A) $731,250
Explanation:
The formula to compute the break-even point in sales dollars is shown below:
= (Fixed expenses or Fixed cost) ÷ (Contribution ratio)
where,
Contribution ratio = Contribution margin ÷ sales
= $208,000 ÷ $650,000
= 0.32 or 32%
And, the fixed expense is $234,000
Now put the values to the above formula
So, the value would equal to
= $234,000 ÷ 32%
= $731,250
B. Market Value
jwjjsjjsbjs
Answer:
Total overhead= $17,600
Explanation:
Giving the following information:
Variable manufacturing overhead $ 1.65
Fixed manufacturing overhead $ 11,000
Units produced= 4,000
<u>The total overhead is the sum of the total variable cost and the total fixed costs.</u>
Total overhead= 1.65*4,000 + 11,000
Total overhead= $17,600
Answer:
Boris, Carina, and Theo each owe $3 million jointly and severally, so Alina may sue one, two, or all three for the $3 million balance.
Explanation:
Under a partnership firm, all the partners are held equal in terms of liability, and they are held liable independently and together for the same amount.
Accordingly, it do not matter whether the partner is active or not active in the business.
Therefore, in the given instance also, even though Theo was not an active partner he shall also be held liable for any damage to any third person because of concerned business.
Thus, correct option is:
Statement B