Answer:
0.55 million
Explanation:
The research cost that was spent on new products for new customer is 20% of $2.75 million.
Mathematically,
Cost Incurred on creating new product for new customer = $2.75m * 20%
= 0.55 million
Answer: a. Computer-aided manufacturing
Explanation: A computer-aided manufacturing would help the robot manufacturing company in this regard since it can provide the required software to control the machine tools and processes needed in the manufacture of the multi-utility robots.
Computer-aided manufacturing (CAM) is defined as the use of software and computer-controlled machinery to automate a manufacturing process and is composed entirely of software that tells a machine how to make a product through the generation of toolpaths; a machinery that can turn raw material into a finished product and a post processing unit that converts toolpaths into machine languages. Computer-aided manufacturing thus provides high–speed machine tool paths that greatly minimize cycle times, reduce tool and machine wear and general improvement in quality and accuracy of cutting.
Answer:
Seth's total profits is $1,535.359
Explanation:
According to the given data we have the following:
MC = 0 and we will ignore fixed costs
Therefore TC = 0
Demand function in Santa barbara is
p = 74 - q
MR = 74 - 2q
Since Seth sets different uniform prices in two markets to maximizes his profit therefore
,
MR = MC
74 - 2q = 0
2q = 74
q=37
p = 74 - 37 = 37
Profit = pq - TC
= 37*37 - 0
= $1,369
Inverse demand finction Goleta is
p = 39 - 4q
MR = 39 - 8q
MR = MC
39 - 8q = 0
8q = 39
q = 4.875
p = 39 - 4.875 = 34.125
Profit = pq - TC
= 34.125*4.875 - 0
= $166.359
Therefore, Seth's total profits = $1,369 + $166.359
Seth's total profits= $1,535.359
Seth's total profits is $1,535.359
Answer:
E. goal incompatibility.
Explanation:
Analyzing the scenario above, it is possible to see that the cause of the conflict is due to incompatibility of goals, that is, there are different objectives and goals between the teams and organizational departments, which causes a lack of consensus that culminates in the conflict.
This is a negative situation for the company, which is a set of systems that must operate in favor of the same objectives and goals. in order to listen to all the parties involved, and then start from a principle where everyone feels heard and integrated in the development of organizational goals, creating an environment of trust and positive relationship in the company.
Answer:
✔ Audio and Video Equipment Technician
✔ Broadcast Technician
✔ Film and Video Editor
✔ Sound Engineering Technician
Explanation: