Answer:
ordinary // annnuity-due
1.- 4,521.65 // 4,883.38
2.- 1,572.64 // 1,635.54
4.- 3,000.00 // 3,000
Explanation:
C 600.00
time 12
rate 0.08
PV $4,521.6468
Annuity-due
PV $4,883.3786
C 300.00
time 6
rate 0.04
PV $1,572.6411
Annuity-due
1,572.6411 x 1.04 = $1,635.5467
4.- as interest rate is 0% the money do not lose value over time
will be 3,000 regardless of time or type of annuity
Answer:
advertizing expense 387 debit
prepaid expense 387 credit
--to record expired advertizing at year-end ---
Explanation:
1,548 is the value of 36 months
from April to December 31th 9 months has expired thus:
1,548 x 9/36 = 387 expired advertizing
we will decrease our prepaid and post the advertizing expense for the expired amount
the prepaid is considered an asset as we have the right to receive advertize of our product and brand for the term of the contract thus, to decrease it we credit
the expense as decrease our equity will be debited
Answer:
hello your question is incomplete below is the complete question
An Agile Release Train (ART) has implemented a completely automated Continuous Integration/Continuous Delivery (CI/CD) pipeline that can deploy code as it is checked into the source-code repository. How might a Product Owner (PO) adjust team events to take advantage of this capability and promote the flow of value? 1. Release Stories that have been included in the team demo 2. Review and accept Stories as they are completed 3. Identify Stories that are cleared for automatic delivery during Iteration Planning 4. Implement Feature toggles to control which Stories are released
answer : Identify Stories that are cleared for automatic delivery during Iteration Planning ( 3 )
Explanation:
The Best way a product owner( PO ) can adjust team events in order to take advantage of this capability and promote the flow of values is ; Identify Stories that are cleared for automatic delivery during Iteration Planning.
This is because this options identifies ART and its clearance.
Answer:
210 hours
Explanation:
The learning curve rate can be found by log75%
Ln0.75 = 0.12249
1 batch requires 200 hours
The 1500 units batch will require 200 hours
For 3000 units there will be two batches of 1500 units each
200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours
Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.