Answer:
12,600mg per 21 days
Step-by-step explanation:
200mg three times a day → (200mg)(3) = 600mg per a day
21 days → (21)(600mg) = 12,600mg per 21 days
5/3 = 1.66667
1.666666^3=4.6296 (Volume is measured in cubic units)
54x4.6396=250
250 x pi = 250Pi.
Answer:
0.18
Step-by-step explanation:
Answer:
a.
b. 6.1 c. 0.6842 d. 0.4166 e. 0.1194 f. 8.5349
Step-by-step explanation:
a. The distribution of X is normal with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. this because X is the weight of a randomly selected seedless watermelon and we know that the set of weights of seedless watermelons is normally distributed.
b. Because for the normal distribution the mean and the median are the same, we have that the median seedless watermelong weight is 6.1 kg.
c. The z-score for a seedless watermelon weighing 7.4 kg is (7.4-6.1)/1.9 = 0.6842
d. The z-score for 6.5 kg is (6.5-6.1)/1.9 = 0.2105, and the probability we are seeking is P(Z > 0.2105) = 0.4166
e. The z-score related to 6.4 kg is
and the z-score related to 7 kg is
, we are seeking P(0.1579 < Z < 0.4737) = P(Z < 0.4737) - P(Z < 0.1579) = 0.6821 - 0.5627 = 0.1194
f. The 90th percentile for the standard normal distribution is 1.2815, therefore, the 90th percentile for the given distribution is 6.1 + (1.2815)(1.9) = 8.5349
Let x be the number of members in Daniel's tennis team.
The amount made = $582.85
Expenses (food and drinks) = $64
Balance remaining for sharing = 582.85 - 64 = $518.85
Amount received by each player = (amount made - Expenses)/Number of members = 518.85/x