Answer:
5341288
Explanation:
Data provided in the question:
Volume of the living quarters = 213 cubic feet
Now,
The dimensions of the US dollar bills are
width = 2.61 inches
Length = 6.14 inches
Thickness = 0.0043 inches
Thus,
Volume of a single dollar bill = 2.61 × 6.14 × 0.0043
= 0.06890922 cubic inches
Also,
Volume of quarter in cubic inches = 213 × 12³
[ ∵ 1 ft = 12 inches ; 1 ft³ = 12³ cubic inches]
Thus,
Volume of quarter in cubic inches = 368064 cubic inches.
Thus,
Number of dollar bills that can fit in there
= [ Volume of quarter in cubic inches ] ÷ Volume of a single dollar bill
= 368064 ÷ 0.06890922
= 5341288.15 ≈ 5341288
Answer:
No she won't.
Explanation:
Vicki will not be able to present evidence as to the sales representative's statements concerning the warranty that "This writing is the full and final expression of the parties' agreement; anything said before signing or while signing is irrelevant." thereby excluding the car's warranty.
Hence, any evidence of the discussion of the warranty would most likely be excluded by the parol evidence rule.
Answer: This can be explained as follows.
Explanation: A particular ratio can demonstrate the position of a company. For evaluating the position and position of a company the analyst should first compare the company with the industry average. The comparison with industry will imply whether company is in a surviving position or not.
Industry average may not give suitable results therefore comparison with core competitors should also be done.
A company having current ratio of 2.67 shows that such company have a sound financial condition as they have more than double of current ratios for paying their current liabilities .
Answer:
D) consume more of Good X or less of Good Y until the marginal utility per dollar for Good X and Good Y is equal.
Explanation:
Since Joanna's marginal utility per dollar is higher for good X than per good Y, then she must consume a combination of both goods until their marginal utility per dollar is equal.
Since marginal utility is diminishing, if she reduces her consumption of good Y, maybe it will increase and match X's. Or she can choose to consume more X until its marginal utility diminishes and matches Y's.
Answer:
$7.2 million
Explanation:
Calculation for the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement
Using this formula
Warranty expense =Net sales ×Expected percentage of net sales
Let plug in the formula
Warranty expense=$180 million×4%
Warranty expense=$7.2 million
Therefore the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement will be $7.2 million