Answer:
Explanation:
1 dose = 2 drops * 180 / 10 = 36 drops /dose
4 doses = 4 * 36 = 144 drops / day.
144 drops * 365 = 52560 drops / year
52560 * 5 = 262800 drops / 5 years.
262800 / 20 = 13140 mL
13140 ml / 1000 = 13.140 L for a 5 year supply.
We are still not quite finished. There must be at least 1 leap year and maybe 2.
1 leap year would add 0.144 Liters
2 leap years would add 0.288 liters
I'm not sure how to finish the problem. I am going to say that we should ignore the leap years and stick with the answer. 13.140 L for 5 years.
Interesting question.
Answer:
An equivalent hydroelectric plant can provide up to 8.2 million homes in the United States.
Explanation:
According to the U.S. Energy Information Administration, a typical U.S. home has an average yearly consumption of
in 2018. The quantity of house that can be provided is:


An equivalent hydroelectric plant can provide up to 8.2 million homes in the United States.
Answer: the primary factor taken into consideration during distribution of grants and loans among eligible students is financial needs
Explanation: It is the need-based aid. When the panel is considering to approve the loan, they calculate the student’s need by subtracting their expected family contribution from the cost of education from the budget assigned. A student should have an adequate amount of need in order to accommodate the aid, and for this, they take into account the students financial needs