Answer: 10 t -0.5 t is the total cost of the ticket for the group of 10 people after getting discount.
Where 10 t is the initial cost of ticket without discount and 0.5 t is the total discount.
Step-by-step explanation:
Here, t represents the cost of one ticket.
Therefore, For 10 person the cost of the ticket = 10 t
And, According to the question, there is a discount of 5% percent per ticket if a group buys 10 tickets.
Thus, the discount for the group of ten people = 5% of 10 t = 0.5 t
The the total cost for the group of ten people after getting the discount = 10 t - 0.5 t
Answer
Multiply the divisor and dividend by
✔ 100
The new division problem becomes
✔ 4,860 ÷ 15
The quotient of 48.6 ÷ 0.15 is
✔ 324
Estimating to check, you get
✔ 5,000 ÷ 15 = 333.33
<u>Divide</u>
Answer: You can use this to help you out:
Determine the term life insurance amount per thousand on a 20-year-old male for a 10-year policy given that the face value of the policy is $65,000 and the annual premium is $291.85.
a.
$0.00449
c.
$0.2227
b.
$4.49
d.
$222.72
First find how many thousands on the amount of the face value
You do that by dividing the amount of the face value by 1000
65,000÷1,000=65
So the term life insurance amount per thousand is
291.85÷65=4.49...answer
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/4241979#readmore
Answer:

Step-by-step explanation:
A picture of the question is shown in the figure attached. There we can see that the step corresponding to Properties of exponents is the option:

which is equivalent to
