Answer:
Net Present Value = $660.98
Explanation:
<em>The Net present value (NPV) is the difference between the Present value (PV) of cash inflows and the PV of cash outflows. A positive NPV implies a good and profitable investment project and a negative figure implies the opposite. </em>
NPV of an investment:
NPV = PV of Cash inflows - PV of cash outflow
<em>PV of cash inflow = A× (1- (1+r)^(-n))/r
</em>
A- annul cash inflow, r- 8%, n- 3
PV of cash inflow= 41,000× (1- 1.08^(-3))/0.08
= 105,660.98
Initial cost = 105,000
NPV = 105,660.98 - 105,000
= $ 660.98
Answer:
Sales for September= 55,000 units
Explanation:
Giving the following information:
July August September Sales in units 40,000 52,000 ?
Production in units:
July= 41,200
August= 52,300
September= 56,650.
10% of the next month's sales in units should be on hand at the end of each month.
Production August:
Sales August= 52,000
Ending inventory= ?
Beginning inventory= (52,000*0.10)= 5,200 (-)
Total= 52,300
Ending inventory= 52,300 - 52,000 + 5,200
Ending inventory= 5,500 units
Sales for September= 5,500/0.10= 55,000 units
Answer:
Janine is an accountant who makes $30,000 a year. Robert is a college student who makes$8,000 a year. All other things equal, who is more likely to stand in a long line to get a cheap concert ticket?
Robert; his opportunity cost is lower
Explanation:
Robert has loss of potential gain from the alternative available, his low income will made him to queue in order to get the concert ticket
Answer:
A cooperative effort among two or more organizations that share a common interest in a business enterprise or undertaking.
Explanation:
A joint venture is defined as a business agreement where two or more parties pool their resources together to achieve a common goal. Usually profits and losses are shared equally among the parties unless there is an agreement to share otherwise.
The joint venture is an independent entity that is seperate from its owners. That means any liability of the joint venture is not binding on the parties involved.