Answer:
$122.89
Step-by-step explanation:
The two number you have in this equation are 108.75 and 13% (or .13)
first you want to multiply 108.75 to .13
108.75 * .13 = 14.1375
Now, you add 14.1375 to 180.75 and round to the nearest hundredth
180.75+ 14.1375=122.8875
$122.89
The answer is there are 34 tens in 342
We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>
Answer:
1) 120
2) E (Z) = 12 and Variance of Z = 90
a) 5 liters
Step-by-step explanation:
1. We can find this by suing combinations.
Here n= 10 and r= 3 so n C r
= 10 C 3= 120
2. E(X) = 8 and E(Y) = 3
Z = 2X - 3Y +5
E(Z ) = 2 E (X) - 3(E)(Y) +5 ( applying property for mean)
= 2(8) - 3(3)+ 5 = 16+5-9= 21-9= 12
V(X) = 9 and V(Y) = 6.
V(Z) = E(Z )²- V(X) *V(Y) (applying property for Variance for two variables )
= 144- 54= 90
3. 55 liters contain adulterated milk in 7: 4.
So it contains 4/ 11*55= 20 liters of water
But we want to make it a ratio of 7:6
the water will be 6/13 *55= 25.38 when rounded gives 25 liters of water
So 25- 20 = 5 liters must be added to make it a ratio of 7:6