Answer:
59 orders
Explanation:
For computing the how many rolls should order at a time, first we have to determine the economic order quantity which is shown below:
The computation of the economic order quantity is shown below:
= 
where,
Carrying cost = $875 × 20% = $175
And, other items values would remain the same
ow put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= 
= 50.71 units
Now The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= $3,000 ÷ 50.71 units
= 59 orders
Answer:
The book value at the end of year 3 is $100,000
Explanation:
Yearly Depreciation =(cost+cost of dismantling-salvage value)/useful life
cost is $200,000
cost of dismantling is $5000
salvage value is $30000
useful life is 5 years
Yearly depreciation=(200000+5000-30000)/5
Yearly depreciation=$35000
Depreciation for three years=$35000*3
=$105000
Book value at the end of year 3=total cost of machine-three years' depreciation
Book value at end of year 3=$200000+$5000-$105000
Book value at the end of year 3=$100,000
Answer:
$171,619.20
Explanation:
The computation of the budgeted accounts payable balance at the end of November is shown below:
= Budgeted cost of raw materials purchases in November × following month percentage
= $286,032 × 60%
= $171,619.20
As 40% is paid in the month of purchase whereas 60% is paid to the following month. So, we recognized 60%, not 40%
Answer:
The per-share value of Marston’s preferred stock should be $92
Explanation:
The computation of the per-share value of Marston’s preferred stock is shown below:
= (Annual Dividend rate) ÷ (yields generation) × 100
= (5.75%) ÷ (6.25%) × 100
= $92
We simply divide the Annual Dividend rate by the yields generation or we can say it is a required rate of return.
All other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
Option "A" is the correct answer to the following statement.
Explanation:
Business Entity Assumption state that businessman and business are a different entity.
Under the Business Entity Assumption, Personal assets and Company assets are always different, Personal assets will never show in the Company's balance sheet.
In the case of Michel McNamee his bank account and personal home in not recorded in the company's book.