Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.
Answer:
Product A because the contribution margin per MH is $23.33
Explanation:
In terms of efficiency, you have to look for the highest outcome with the fewer use of resources. In this case, the resources available are the machines, and the outcome is the profit (margin per unit). Applying the formula: Efficiency producing X (Ex) = [(1 hour of machine hour) / (Product x timed used per unit)]Margin per unit X, and comparing products A and B, you get that producing A is more efficient in terms of profits than producing B, by $10,1 per hour (23,33 - 13,2)
Answer: False
Explanation:
It is very Impractical to have each person in such a project estimate activity durations at the beginning of the project.
Firstly there are several hundred people involved and it is a very large project, each and every person cannot begin to guess how long activities will take because the plans will have to fit into the next person's plans. It is impractical.
Also, it is a Long Term Project where people will perform different roles over those years. It is impractical for each person to estimate how long their activities will take to complete again because such plans would have to be interwoven with the next person's.
Answer:
$12,650,000.
Explanation:
Reserves is the total amount of a bank's deposit that is not given out as loans
Reserves = Deposits - outstanding loans
Required reserves is the percentage of deposits required of banks to keep as reserves by the central bank
Required reserves = reserve requirement x deposits
0.09 x 415 million = 37.35 million
Excess reserves is the difference between reserves and required reserves
50 million - 37.35 million = 12.65 million
Answer:
Following is given a solution for your question as required.
I hope it will help you a lot!
Explanation: