answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha_Volkova [10]
2 years ago
7

When antonia's carpet company doubled in size, average (per unit) costs of production increased. this is an example of?

Business
1 answer:
exis [7]2 years ago
6 0
The appropriate response is economies of scale. It is the cost advantage that emerges with expanded yield of an item. Economies of scale emerge in view of the converse connection between the amount delivered and per-unit settled expenses; i.e. the more noteworthy the amount of a decent created, the lower the per-unit settled cost in light of the fact that these expenses are spread out finished a bigger number of products. Economies of scale may likewise decrease variable expenses per unit in light of operational efficiencies and collaborations.
You might be interested in
Using the data below, calculate GDP. Show your work. Personal consumption expenditures $5,207 Interest 425 Corporate profits 735
Natasha2012 [34]

Answer:

GDP= 7634

Explanation:

Gross Domestic Product (GDP) is the total monetary or market value of all the finished goods and services produced within a country's borders in a specific time period. It is an indicator to measure the economic health of a country.

The formula to calculate GDP is of three types – Expenditure Approach, Income Approach, and Production Approach.

The Expenditure Approach is a method of measuring GDP by calculating all spending throughout the economy including consumer consumption, investing, government spending, and net exports. This method calculates what a country produces, assuming that the finished goods and services of a country equals the amount spent in the country for that period.

The formula is:

GDP=C+I+G+/-NX

GDP: Gross Domestic Product

(C) consumer spending – this is the amount that all consumers spend on goods and services for personal use.

(I) investment – this is the amount that businesses or owners spend to invest in new equipment or expansions.

(G) government spending – this includes spending on new infrastructure like bridges and roads.

(NX) net exports – this includes spending on a country’s exports minus its spending on imports.

Personal consumption expenditures $5,207

Government spending 1,406

Gross private domestic investment 1,116

Exports 870

Imports 965

GDP= 5207+1406+1116+(870-965)

GDP= 7634

Notice that we didn't include Wages, Corporate Profits, Depreciation, etc. The expenditure income approach doesn't include Wages. They are part of the formula to calculate GDP by the Income Approach.

7 0
2 years ago
_____ refers to the order of things, such as performing the goal-setting processes. a. sequence b. automation c. disarray d. tim
Jet001 [13]
The correct answer that would best complete the given statement above would be option A. SEQUENCE refers <span>to the order of things, such as performing the goal-setting processes. Goal setting is a process in which you will be thinking of possible ideas that will help and understand how to achieve your goals. Hope this answer helps.</span>
7 0
2 years ago
Read 3 more answers
Patrick Inc. sells industrial solvents in 5-gallon drums. Patrick expects the following units to be sold in the first three mont
rewona [7]

Answer:

The sales budget is prepared below. See table below.

Explanation:

<em>A sales budget shows the expected revenue and units to be sold for a forth coming accounting period. The sales budget for Patrick Inc would look as follows:</em>

Sales budget

Month        Units                 Revenue($)

January      41,000                1,435,000

February      38,000             1,330,000

March          50,000              1<u>,750,000</u>

                                               <u>4,515,000</u>

Note the revenue per month is determined by multiplying the unit to be sold by the price per unit of $35

6 0
2 years ago
You are considering replacing your aging propane furnace for a natural gas model. The propane model originally cost $2,200, will
Nat2105 [25]

Answer:

The information is not complete (we do not know the useful life of the propane model), but the difference in costs between one project and the other is two large. The NPV of the savings for the gas model almost pays for the initial investment, plus the present value of the costs of using the gas model are much lower for future equivalent projects, we can assume that replacing the propane furnace with the gas model is a good investment.

We cannot determine exactly by how much the actual worth of the costs of the gas model are lower than the costs of the propane model, but there is no doubt that they are much lower. The only way that the propane model would have lower actual costs would that its useful life is much longer.

Explanation:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                         $0                                     $1,800

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 6 years                                 13 years

present value of the costs for first product life cycle:

                                                $3,559 (6 years)              $6,129 (13 years)

Since the useful lives of the alternatives are not the same, we must find a common denominator for the useful life of the alternatives. Here we have a problem because we are not given the information.

But we can assume that the useful life of a propane furnace is also 13 years:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                    $2,200                                  $2,200

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 13 years                                 13 years

residual value                            $0                                        $500

present value of total costs per life cycle:

                                                $8,190                                   $6,529

Now we need to determine the NPV of the money saved by using gas propane = -$140 (-$1,800, 9%, $200 saved during 12 periods and $700 received at last period), so basically the gas model almost pays for itself with the money it saves.

5 0
2 years ago
You are a finance intern at Chambers and Sons and they have asked you to help estimate the company's cost of common equity. You
Nesterboy [21]

Answer:

Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %

Explanation:

D1 = $ 1.25

P0 = $ 27.50

gL = 5 % = 0.05

F = 6 % = 0.06

Cost of equity, re can be calculated using the formular below:

Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL

                             = $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05

                             = $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05

                             = $ 1.25 / 25.85 + 0.05

                           = 0.048356 + 0.05

Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %

8 0
2 years ago
Other questions:
  • If ty chooses a smart phone simply because he perceives it to be rated highest on megapixels, which he believes is the most impo
    7·1 answer
  • Laramie Corporation has acquired a property that included both land and a building for $ 570 comma 000. The corporation hired an
    12·1 answer
  • Maria purchased 100 shares of JAX stock for $30 per share and sold this same stock one year later for $29 per share. She paid co
    10·1 answer
  • Diet Coke is a close substitute for Diet Pepsi. When Coca-Cola introduced Diet Coke in 1982, the price elasticity of demand for
    8·1 answer
  • Southern pine lumber is visually inspected and placed into categories like "Select Structural," "No. 1," and "No. 2." These cate
    13·1 answer
  • Computer Service and Repair was started five years ago by two college roommates. The company’s comparative balance sheets and in
    5·1 answer
  • You sell one Huge-Packing August 50 call contract and sell one Huge-Packing August 50 put contract. The call premium is $1.25 an
    14·1 answer
  • An all-equity firm is considering the following projects:
    5·1 answer
  • The calculation for annual depreciation using the units-of-output method is:________
    10·1 answer
  • An American marketing research company wanted to use a survey to determine if it was feasible to build shopping centers in sever
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!