Answer:
Yes, she will (total profit of $15,730)
Explanation:
We must determine the future value of Angela house:
future value = present value (1 + appreciation rate)ⁿ
- present value = $98,760
- appreciation rate = 3%
- n= 5
FV = $98,760 (1.03)⁵ = $98,760 x 1.1592740743 = $114,490
now the difference between the future value and the present value = $114,490 - $98.760 = $15,730
Answer:
The correct answer to the following question is option C) $15,000 .
Explanation:
Harley signed and gave a blank check to the Pro accountants , and giving them them the authority to fill the amount by themselves but she had already came to an agreement with Pro accountant that the amount they would fill is $10,000 . But Pro accountants didn't do that, instead they filled the check for $15,000 , and gave the check to valley bank , now the valley bank has the full authority to enforce the full $15000 amount .
Answer:
it will most likely decrease.
Explanation:
An inferior good is an economic definition for a good which demand drops when income rises. In this case, as Shayla's income increases, her demand for alphabet soup decreases. If the rise in income is big enough, the consumption can decrease to zero.
Answer:
b. $28,000 and $12,000 respectively
Explanation:
The marginal cost and marginal revenue refers to the additional cost or revenue that is generated for adding an additional unit or increasing the ouput by one unit,
In thi case, moving to Large reservoir from Medium reservoir
Marginal cost: 72,000 - 44,000 = 28,000
<em>It cost 28,000 to move to a large reservoir</em>
Marginal revenue :64,000 - 52,000 = 12,000
<em>It generates additional benefit for 12,000</em>
Answer:
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard
Direct labor...........................................1.4 hours at $12.50 per hour
Direct labor-hours worked: 5,600 hours for $67,200.
units produced= 3,750
To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
standard quantity= 1.4*3,750= 5,250
Direct labor time (efficiency) variance= (5,250 - 5,600)*12.5
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable