He will have more than enough because he only needs to cover 84.1425 square feet.
The fraction of squares shaded to total squares is 70/100 or 7/10
With a percent, 70% of all of the squares are shaded
With a decimal, there are 0.7 shaded blocks for every total block, so it is 0.7
Hope this helps!
Answer:
The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝ ( level of significance )
Step-by-step explanation:
considering the null hypothesis that there is no difference between the weights of the rats, we will test the weight gain of the rats at 10% significance level with the use of Ti-83 calculator
The results from the One- way ANOVA ( Numerator )
with the use of Ti-83 calculator
F = .66853
p = .53054
Factor
df = 2 ( degree of freedom )
SS = 23.212
MS = 11.606
Results from One-way Anova ( denominator )
Ms = 11.606
Error
df = 12 ( degree of freedom )
SS = 208.324
MS = 17.3603
Sxp = 4.16657
where : test statistic = 0.6685
p-value = 0.53
level of significance ( ∝ ) = 0.10
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝
where Null hypothesis H0 = ∪1 = ∪2 = ∪3
hence The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
The answer would be {(n^5)^2}/{(4*m^3)^2} = { n^{10} }/{16*m^6}
Answer:
27.385 cm longer would we expect Mike's arm span to be than George's.
Step-by-step explanation:
We have to find how many centimeters longer would we expect Mike's arm span to be than George's using the equation:
y= 4.5x + 0.977 x
where y= arm span
and x= height
Given:
Mike's height=x = 175 cm
so Mike's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (175) + 0.977* (175)
= 787.5 + 170.975
= 958.475 cm
George's height = x = 170 cm
so George's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (170) + 0.977* (170)
= 765 + 166.09
= 931.09 cm
Mike's arm span longer than George's = Mike's arm span - George's arm span
= 958.475 - 931.09
= 27.385 cm.