A method you can use to figure this out is to look it up on the Internet and write in your own words. Also, if there is a paper that showed you what the answer was, you can put the definition in your own words. This is 2 significant strategies to success!!
$125,060,000
one-hundred twenty-five million, and sixty thousand dollars
I mean 125.06 in fraction form is 6253/50, if that works great.
125.06 million dollars, if you can use the number in the question.
Answer:
The major condition that needs to be satisfied before a t-test is performed that the question satisfies easily is the use of random sampling to obtain sample data.
Step-by-step explanation:
The major conditions necessary to conduct a t-test about a mean include;
- The sample extracted from the population must be extracted using random sampling. That is, the sample must be a random sample of the population.
- The sampling distribution must be normal or approximately normal. This is achievable when the population distribution is normal or approximately normal.
- Each observation in the sample data must have an independent outcome. That is, the outcome/result of each sub-data mustn't depend on one another.
Of the three conditions that need to be satisfied before the conduction of a t-test, the first condition about using a random sampling technique is evidently satisfied.
It is stated in the question that 'A private investigator hired by a competitor takes a random sample of 47 games and tries to determine if there are more than 7 glitches per game'.
Hope this Helps!!!
Answer:
72.5
Step-by-step explanation:
one block = 43.5 / 3 = 14.5
five blocks = 5 * 14.5 = 72.5 (ans)
The interest on the first monthly payment is ...
I = Prt
I = 110,000*7.5%*(1/12)= 687.50
For the first payment, the interest is
$687.50
_____
The time period for the interest rate calculation is 1/12 year.