Answer:
Explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $22,000+$35,000
= $57,000
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $35,000+ $17,500
= $52,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $22,000 + $ 35,000 + $17,500
= $74,500
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $17,600 + $13, 400
= $31,000
If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $22,000/13,750
= $1.6 per unit
If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $52,500/17,500
=$3 per unit
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.
Adrianna's salary $60,000
She has deductions of $3,000
Tax credits of $5,000
Annual tax of $6,000
What is her annual disposable income?
To solve, subtract all the deductions or money leaving her salary and add the credits she receives yearly.
$60,000 - $3,000 = $67,000
$57,000 + $5,000 = $62,000
$62,000 - $6,000 = $56,000
Adrianna's annual disposable income is $56,000.
Answer:
D. constructive intervention
Explanation:
constructive intervention is the act where the member or members of a team speaks up to question or correct the action of their leader if they feel the action is not appropriate.
this option is the best match for the question.
Answer:
1200 U
Explanation:
Standard of material usage:
Material required 3 pounds per test
2000 core tests performed
Standard usage : 2,000 test * 3 pound per test = 6000 pounds
Actual usage of material = 7,200
Variance = 1,200 unfavorable.