Answer:
Hie, the question you have provided is missing information relating to <em>Accumulated depreciation</em> or <em>book value of the furniture</em> as well as <em>profit</em> or <em>loss</em> on sale of furniture.
However, important principles are explained below :
The Furniture Disposal T - Account is used to calculate the cash received from the sale of furniture.
The Format of the Account is as follows :
Debits :
Record the Costs of the Furniture Sold. In this cases Cost is $75,900
Record the Profit on Sale of Furniture (if there was profit). The information is incomplete in this case.
Credits :
Record the Accumulated Depreciation on the Furniture. This figure is missing.
Record the Loss on Sale of Furniture (if there was a loss). The information is incomplete in this case.
The Balancing figure would be the Cash Received on sale of Furniture and to be recorded here.
Conclusion :
The Cash Received on Sale of Furniture is a Balancing figure of the Furniture Disposal T - Account.
Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Answer:
Direct labor
Explanation:
The role of direct labor is to convert direct material into the finished products. Without the help of direct labor, it is impossible to convert the direct material into the finished goods.
Here, the direct material means the labor which works on manufacturing a product which is directly related to the production level. The allocation of direct labor is done based on the number of hours worked or product.
Hence, The efforts of employees who work directly to convert direct materials into the finished product are referred to as direct labor