Answer with its Explanation:
Step 1:
First of all record a loan of $3 million loan:
Dr Bank $3,000,000
Cr Loan $3,000,000
Step 2:
Finance charge will be 3% on this loan amount:
Dr Finance Charge $3million *3% = $90,000
Cr Bank $90,000
Step 3:
The interest on the note is 7% which is $70,000. So the journal entry would be:
Dr Interest Expense $70,000
Cr Interest payable $70,0000
Question
Ellis Television makes and sells portable televisions. Each television regularly sells for $210. The following cost data per television is based on a full capacity of 10,000 televisions produced each period.
Direct material - $80
Direct Labour -$60
Manufacturing overhead(70% variable, 30% unavoidable fixed cos) -$40
A special order has been received by Ellis for a sale of 2,000 televisions to an overseas customer. The only selling costs that would be incurred on this order would be $6 per television for shipping. Ellis is now selling 6,000 televisions through regular channels each period. What should be the minimum selling price per television in negotiating a price for this special order?
Answer:
The minimum selling price = $174.
Explanation:
The minimum selling price to be acceptable for the special order be the same as the relevant variable cost of producing a unit.
The relevant variable cost = marginal cost of a unit
Marginal cost = Direct material + Direct labour + Variable manufacturing overhead + shipping cost
Marginal cost = 80 + 60 + (70%× 40) + 6
= 174
The minimum selling price = $174.
Note : The 30% balance of manufacturing overhead which represents unavoidable fixed costs is irrelevant for this decision. These are costs that would be incurred either way whether or not the special order is accepted.
Answer:
Ben Lingo's Net Worth Statement:
Assets:
Cash $82
Savings $150
Car $2,000
Inventory $1,200
Total Assets = $3,432
Liabilities:
Car loan $1,500
Credit Union loan $80
Total Liabilities = $1,580
Net Worth = Total Assets - Total Liabilities
= $3,432 - $1,580
= $1,852
Answer:
Macaroni and cheese is an inferior good.
Explanation:
From the information given in the question, we can assume that macaroni and cheese are considered as an inferior good for this consumer because there is an inverse relationship between the income level of this consumer and the quantity demanded for macaroni and cheese.
If there is 10% increase in the income of an individual then as a result quantity demanded of macaroni and cheese decreases by 15% and the price of this good remains constant. This shows that macaroni and cheese is an inferior good.
They can recover the lost revenue that they would have expected to earn if their park had been open on time.