Here, regrouping is basically carrying.
64+43 shown vertically would be:
64
+43
-------
107
4+3 is 7, so seven is in the ones place, but that's not the point.
60+40 is 100, so you regroup by carrying the one to the hundreds place.
Hope I helped!
Answer:
87
Step-by-step explanation:
Answer:
The margin of error for a 95% confidence interval estimate for the population mean using the Student's t-distribution is of 6.22 ounces.
Step-by-step explanation:
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 23 - 1 = 22
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 22 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 2.0739
The margin of error is:
M = T*s
In which s is the standard deviation of the sample.
In this question:
s = 3.
Then
M = 2.0739*3 = 6.22
The margin of error for a 95% confidence interval estimate for the population mean using the Student's t-distribution is of 6.22 ounces.
90
55+65=120
there are 3 numbers and when you divide them it makes 70.
70 x 3 = 210
210 - 120 = 90
55 + 65 + 90 = 210
210 / 3 = 70
28 BECAUSE IT CONTINUES THE PATTERN OF SUBTRACTING 4 FROMTHE AMOUNT PULLED PER GRADE