answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
2 years ago
12

Which advertising medium dominates local markets?

Arts
2 answers:
Anestetic [448]2 years ago
6 0
<span>my guess is d. cable television</span>
9966 [12]2 years ago
6 0
I would also guess answer choice D
You might be interested in
A meteorologist at a television station reported that a town received 0.95 in. of rain. Which fraction is equivalent to this amo
s2008m [1.1K]

Answer:

95/100

Explanation:there are two spaces behind decimal making anything behind it hundredth for example if theres a 35 then it 35/100 but if it was 0.3 it would be 3/10

5 0
1 year ago
The indentations on the inside surface of the dome on the interior of the pantheon are called:
kicyunya [14]
These indentations are called coffers.
3 0
2 years ago
Contemporary artists use media such as photography, video, sound, computers, and the internet. Who worked on the animated movies
Elina [12.6K]

Answer:

The answer is Don Bluth.

Explanation:

Don Bluth is an American director, artist, producer, and animator. Besides his most famous animated movies, <em>All Dogs Go to Heaven</em> (1989), <em>Thumbelina</em> (1994), <em>A Troll in Central Park</em> (1994), The Pebble and the Penguin (1995) he is well-known as a creator of world-famous video-games <em>Space Aces</em> and <em>Dragon Liar</em>.

7 0
2 years ago
Define picture plane
Stolb23 [73]
Picture plane is in perspective, the imaginary plane corresponding to the surface of a picture, perpendicular to the viewer's line of sight.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
You buy butter for $3 a pound. One portion of onion compote requires 1.4 oz of butter. How much does the butter for one portion
sertanlavr [38]

<em></em>

<em> </em>Answer:

$0.38

<em>:</em>

<em>First we need to convert pounds to ounces</em>

<em></em>

<em>1 pound = 16 ounces</em>

<em></em>

<em>Thus 16 ounces cost $3</em>

<em></em>

<em>If a portion requires two ounces of butter, we must find out the cost of these 2 ounces, knowing that 16 ounces cost $ 3</em>

<em></em>

<em>ounces       cost </em>

<em>16          --        $3 </em>

<em> </em>

<em>2           --          x </em>

<em> </em>

<em>To find the cost x: </em>

x=\frac{3*2}{16} = 0.375

<em>rounding to the nearest cent: $0.38</em>

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Which of the following statements is not true regarding the intention of this piece of art known as the Perumal Temple Statue? a
    10·2 answers
  • 11. Read the following sentence from “The Balek Scales.”
    5·2 answers
  • What are some real life examples of tessalations?
    6·1 answer
  • Why is egg tempera a challenging medium for artists to work with?
    14·1 answer
  • What are pyrotechnics? How have pyrotechnics and sounds changed the filming?
    5·2 answers
  • The large group of players in a concerto grosso is known as the
    12·1 answer
  • Monitoring your grades will help you pinpoint your academic weaknesses. Please select the best answer from the choices provided
    12·2 answers
  • Write a short paragraph describing how High Renaissance artists were influenced by artists from other cultures and time periods.
    14·1 answer
  • Name the vacant path a saw leaves going through wood
    10·1 answer
  • Which of the following is NOT true of the perceptive listener? Select one: The perceptive listener attends concerts regularly Th
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!