Since each share was purchased when it was still quoted at 20 1/4, then when the stock value increases, it gains (25 1/4 - 20 1/4) = $5.00 for each stock.
Since you're to sell 30 shares of your stock, that means you'll be making a profit of (30 x 5 ) = $150.00.
Thus, the answer is C<span>.</span>
Answer:
$4182.7
Step-by-step explanation:= 4000*(1.5%)*3
Year 1= 4000*(100%+1.5%)= 4060
Year 2= 4060*(100%+1.5%)= 4120.9
Year 3= 4120.9*(100%+1.5%)= 4182.7